Databáze vězňů v pobočkách koncentračního tábora Flossenbürg na českém území

Autorka: Miroslava Langhamerová

V letech 1942-1945 zřídil koncentrační tábor Flossenbürg na českém území, především v pohraničních oblastech, na dvě desítky větších či menších pracovních komand a táborů. Největším z nich byly Litoměřice (Leitmeritz), které mají samostatnou databázi pod názvem „Koncentrační tábor Litoměřice 1944-1945“. Bývalé vězně z ostatních komand a táborů (Aussenkommando, Aussenlager) jsme sloučili do jednoho souboru, který v současné době obsahuje přes 8 300 jmenných záznamů.

V tomto vyhledávači zpřístupňujeme údaje o bývalých vězních z následujících komand a poboček: Brüx-Seestadtl (Most-Ervěnice), Eisenberg (Jezeří), Falkenau (Sokolov), Graslitz (Kraslice), Hertine (Rtyně), Holleischen (Holýšov), Hradischko (Hradištko), Janowitz (Vrchotovy Janovice), Lobositz (Lovosice) "Radio Lobositz", Neu Rohlau (Nová Role), Poschetzau (Božíčany), Rabstein (Rabštejn), Schlackenwerth (Ostrov), St. Georgenthal (Jiřetín pod Jedlovou), Steinschönau (Kamenický Šenov), Zwodau (Svatava).

K souboru je připojeno i odloučené komando litoměřického tábora umístěné v Lovosicích pod označením „Leitmeritz (Litoměřice)-Unterkommando Lobositz (Lovosice)“.

Tzv. ženské pobočky, založené koncentračním táborem Ravensbrück (Holýšov, Kraslice, Nová Role a Svatava), převzal 1. září 1944 zcela do své správy koncentrační tábor Flossenbürg. Vězeňkyně, které se v nich právě nacházely, zanesl do své evidence a přidělil jim nová čísla.

Vytvoření tohoto souboru předcházela mnohaletá analytická práce, při které byly vzájemně konfrontovány prameny ke koncentračním táborům Auschwitz, Dachau, Flossenbürg, Gross-Rosen, Ravensbrück, Sachsenhausen aj., které se nacházejí v českých i zahraničních archivech. V další fázi bude soubor doplňován o nově zjištěné údaje.

Při vyhledávání konkrétního jména stačí použít jen kořen slova se symbolem * (např. Bojar, Bojarinow, Bojasitowa, Bojczuk, Bojko – Boj*).