MANŽELÉ TURKOVI – KERAMICKÉ OBJEKTY
10. října – 31. prosince 2013, předsálí kina v Malé pevnosti
výstava bude zahájena vernisáží 10. října 2013 ve 14 hod.
pozvánku si můžete stáhnout zde:
Pozvánka_Invitation (1,3 MiB, 1 036 hits)
O autorech:
Manželé Turkovi pocházejí ze Severní Moravy, svůj společný život zahájili jako studenti, ve Frýdku-Místku založili rodinu a zhruba před patnácti lety začali společně i tvořit. Mají čtyři krásné a nadané děti.
- Gabriela Turková, rozená Hrejsemnou, řadu let prožila v Havířově a ve Frýdku -Místku, nyní bydlí s rodinou v Praze.
- Absolvovala Pedagogickou fakultu v Ostravě, obor český jazyk – výtvarná výchova.
- Po studiu nastoupila jako učitelka na ZUŠ v Havířově, poté učila výtvarnou výchovu na Gymnáziu Petra Bezruče ve Frýdku – Místku. Osm let pracovala v Uprchlickém táboře ve Vyšních Lhotách, kde založila výtvarnou dílnu.
- Nyní učí na Křesťanské základní škole Elijáš.
- Jaroslav Turek, narozen ve Frýdku-Místku, bydlí v Praze.
- Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě, obor matematika – fyzika.
- Učil nejprve v Havířově, pak řadu let ve Frýdku – Místku na střední odborné škole. Nyní je učitelem na Křesťanské základní škole Elijáš.
Výtvarná produkce začala velkoplošnou malbou Gabriely na zeď v uprchlickém táboře, a ta odstartovala následně jejich společné realizace; interiér v restauraci BaDino ve Frýdku-Místku, vstupní chodba, strop bazénu a herna s učebnou ve speciální škole Naděje ve FM, dvě herny v místeckých jeslích a výtvarná dílna, společenská místnost a herna pro děti v uprchlickém táboře ve Vyšních Lhotách.
V roce 2005 už vznikla potřeba vlastního ateliéru, který jsme vybavili jako keramickou dílnu pro práci nad keramickými obrazy a prostorovými objekty. Nejedná se tedy o užitkovou keramiku.
Následovaly zakázky pro Dobrovolnické centrum ADRA, Městský úřad FM a Jesle ve Frýdku-Místku a různé výstavy v rámci regionu, v Ostravě, Frýdku-Místku, Frýdlantě nad Ostravicí, Frenštátě pod Radhoštěm, v Malenovicích.
Nyní žijeme a pracujeme a tvoříme v Praze. Ateliér máme na KZŠ Elijáš.
Při své tvorbě pracujeme převážně společně, naše schopnosti se doplňují a vzájemně prolínají. Ať se jedná o malby na zeď, o keramiku nebo o grafiku, více či méně se na výsledku podepisujeme oba.