Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín
Začátkem ledna 2006 vzdělávací oddělení Památníku Terezín vyhlásilo XII. ročník literární a X. ročník výtvarné soutěže. Obě tyto soutěže se konají pod záštitou paní Hany Greenfieldové, bývalé vězeňkyně terezínského ghetta.
Letošního ročníku soutěží se zúčastnilo 89 škol z celé České republiky. Celkově bylo zasláno do Památníku Terezín bezmála 800 prací školáků všech věkových kategorií, od dětí prvních tříd až po maturanty. Stejně jako v předchozích ročnících soutěže, jsme chtěli i tentokrát ponechat autorům dostatečnou volnost při zpracování prací tak, aby se mohla plně rozvinout jejich fantazie a kreativita. Proto jsme zadali jen ústřední téma a každá samotná práce toto téma mohla rozšířit do námi netušených stran a rozměrů.
Pro literární soutěž roku 2006 jsme zvolili název „Vidina ráje“. Právě toto spojení slov jsme si dovolili vybrat z knihy „Z Kolína do Jeruzaléma“ autorky Hany Greenfieldové. I dnes si každý z nás pod slovem „ráj“ představuje něco jiného. Pro vězně za druhé světové války to byl bezesporu kousek chleba, pravděpodobně ne tak pro dnešní mládež. Žebříček hodnot se každému člověku mění s jeho životní situací. Mnoho prací letošního ročníku bylo věnováno problematice drog, která byla konfrontována právě s rájem. Mezi pracemi se objevily mnohé básně a eseje, ovšem největší zastoupení měly úvahy. Dovolíme si citovat dvě ukázky literárních prací.
Karel Růžička, žák 9. třídy ZŠ Divišov ve své práci vyjmenovává vše, co je pro něj rájem – od dobré rodiny, na kterou je spoleh, kamarády, kteří jej berou, dívka, pro kterou by chtěl být lepší a v neposlední řadě nová škola.
… Když si po sobě všechno, co jsem tak dlouze napsal, přečtu, připadá mi to dost zmatené. Napadlo mě, že to všechno mi před pár roky mamka jenom jednou větou napsala: „Ráj je ten starodávný dům, v němž přebýváme den co den, aniž to tušíme – dokud to neopustíme.“
Šestnáctiletá Kateřina Šrámková z Gymnázia Luďka Pika v Plzni rozebírala běžné denní situace, zda právě ony nejsou tím pravým rájem …
… ráno jsem se probudila a podívala se z okna. Svítilo sluníčko … ptáčci si začali trochu prozpěvovat. Uvědomila jsem si, že ráj nemusí stát obrovské jmění, že za ním nemusím jezdit až na druhý konec světa. Ráj nemusí mít zelenou, červenou nebo bílou barvu. Ráj musí být především v srdci. Ráj je mít kde spát, mít někoho, kdo nás má rád, mít pocit bezpečí a jistoty, mít co jíst, být svobodným občanem, moci jít ven a radovat se z prvních i posledních květů. Z prvních i posledních sněhových vloček i kapek deště. Ráj znamená mít úsměv na tváři a nad nesmyslnými starostmi mávnout rukou a říci si, že svět nestojí na malichernostech, ale na tom, jak se člověk chová k člověku a jak moc se snažíme mít ten svět krásný.
Ti žáci a studenti, kterým je bližší štětec malíře než pero spisovatele se zapojili do výtvarné soutěže s námětem „Můj obraz 20. století“. Stojíme na počátku 3. tisíciletí, od kterého si možná slibujeme změny a úspěchy. Ve víru nových událostí a ideálů bychom však neměli zapomínat na minulost. A jaké že bylo 20. století? Mezi stinné stránky 20. století bezesporu patřily světové války a holokaust. Mohli bychom pokračovat ve výčtu neúspěchů a selhání lidské populace, ale minulé století mělo i své světlé stránky. Ať už vzpomeneme technického pokroku nebo počátku světové spolupráce. Žáci ani tady nezklamali a vzpomněli si na mnohé fenomény minulého století. A způsoby zpracování byly ještě bohatší než v literární části, od obrázků malovaných tužkou až po velkoformátové obrazy; od perokreseb po asambláže (výtvarné dílo vytvořené spojením různých předmětů a materiálů, pozn. autora) a nejedno trojrozměrné dílo.
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěží se konalo dne 7. června 2006 v Půdním divadle Magdeburských kasáren, které doslova „praskalo ve švech“. Přítomni byli i ředitel Památníku Terezín Jan Munk, zástupce města Terezín Růžena Čechová a bývalý vězeň terezínského ghetta pan Tommy Karas. Celkem bylo předáno 121 cen, z toho 5 kolektivních. Uděleny byly také ceny Dr. Erika Poláka, na počest bývalého vězně ghetta Terezín a později významného historika Památníku Terezín a experta na období holocaustu. Touto cenou byla ohodnocena díla neobyčejné působivosti a výpovědní hodnoty s ohledem na fenomén holocaustu. Atmosféru příjemně doplnilo vystoupení Hudebního sboru žáků Základní školy U Stadionu z Litoměřic.
Výsledkové listiny ke stažení:
Výsledky literární soutěže - 2006 (232,3 KiB, 1 272 hits)
Výsledky výtvarné soutěže - 2006 (243,1 KiB, 1 435 hits)