I. Jednodenní pobyt
Tento typ semináře (cca 6 až 7 hodinový program) je zaměřen na získání základních informací k historii a problematice Terezína. Program sestává z následujících aktivit:
- Úvodní beseda zaměřená na opakování a orientaci v základních pojmech spojených s 2. světovou válkou. Je-li skupina se základní terminologií dobře obeznámena, zaměřujeme přednášku na hlavní funkce terezínského ghetta v rámci nacistické protižidovské politiky
- Prohlídka bývalého ghetta, expozic Muzea ghetta a Magdeburských kasáren s odborným výkladem lektora VO
- Prohlídka Malé pevnosti (bývalé policejní věznice gestapa) s průvodcovským výkladem a individuální prohlídka Muzea Malé pevnosti
- Dokumentární filmy
Pozn.: V případě zájmu skupiny a dle časových možností lze pro seminaristy připravit krátký workshop (délka trvání: cca 90 min).
Kontaktní osoba pro zajištění termínu a přípravy jednodenního semináře: Mgr. Helena Palová; tel. 416 782 576, e-mail: palova@pamatnik-terezin.cz
II. Vícedenní pobyt
Program dvou až třídenních seminářů je vedle seznámení se základními aspekty historie Terezína za 2.světové války(viz půldenní návštěva Terezína) zaměřen na prohloubení a podrobnější seznámení se s daným tématem a to prostřednictvím následujících aktivit:
Samostudium:
Seminaristé sami studují a dle návodu zpracovávají jednotlivé tematické okruhy historie terezínského ghetta. Studijní složky obsahují dokumentační materiály, vzpomínky pamětníků, historické studie, deníkové záznamy vězňů apod. Připravena jsou témata:
Děti a mládež, Propaganda a delegace MVČK, Transporty, Židovská samospráva a velení SS, Hudební tvorba vězněných, Divadelní tvorba, Spisovatelé internovaní v Terezíně, Všední den v ghettu, Duchovní život vězňů, Osvětim a terezínští vězni, Časopis Vedem, Stravování, Starý Terezín, Malá pevnost. Výstupem samostatné práce je pak prezentace – referát, přednesený v rámci semináře.
Pozn.: Jednotlivé tematické okruhy jsou postupně aktualizovány o nové poznatky a výzkumy, průběžně jsou dle možností zpracovávány další kapitoly terezínské historie.
Přednášky:
Přednášky jsou vedeny pracovníky Památníku Terezín, případně externími spolupracovníky. Délka jednotlivých přednášek je přizpůsobena věku účastníků, počítáme s jejich časovým rozmezím 45 – 90 minut. Ke každé přednášce je připraven obsáhlý didaktický materiál (dokumenty, kresby, diapozitivy, filmové i hudební ukázky) a doporučená literatura.
Připravena jsou témata:
- Terezín před rokem 1939
- Nacistické koncentrační tábory, porovnání s terezínskými zařízeními
- Ghetto Terezín
- Historie vzniku ghetta
- Role ghetta, vývoj v průběhu války
- Všední den vězňů
- Děti a mládež v ghettu
- Dětské kresby, deníky a časopisy
- Domov L 417
- Denní režim vězněné mládeže
- Působení KT na vývoj a psychiku vězněných
- Kultura v ghettu – výtvarné umění, hudba, divadlo a přednášková činnost
- Judaismus – přehled židovských svátků a tradic
- Udržování židovských a křesťanských tradic v terezínském ghettu
- Známé osobnosti
- Modelové ghetto, zkrášlování, propaganda
- Věznice gestapa v Malé pevnosti
- Život na celách, pracovní nasazení, vězni a dozorci
- Kulturní činnost, srovnání s ostatními KT
- Známé osobnosti a jejich osud
- KT Litoměřice a podzemní továrna Richard
- Budování podzemní továrny, pracovní podmínky vězňů
- Z historie KT Litoměřice
Beseda s pamětníkem:
Setkání s člověkem, který o hrůzách holocaustu vypráví z vlastní zkušenosti, je velmi poutavým bodem semináře; besedě bývá vymezen čas cca 1, 5 hodiny.
Pozn.: Poplatek za besedu je stanoven na 700 Kč. Pamětníka je možné navíc odměnit malým dárkem (květinou, bonboniérou apod.).
Workshopy:
„Od čísla ke jménu“
Žáci se rozdělí do skupin, z nichž každá dostane kartičku s jedním transportním číslem, které patřilo jednomu určitému vězni terezínského ghetta, a kopie transportních listin (dokumenty používané při organizaci transportů do terezínského ghetta). V nich vyhledají přidělené číslo a zjistí jméno vězně. Poté každá skupina dostane materiály o vyhledané osobě a jejím úkolem je připravit si z nich prezentaci o ní. Na závěr workshopu skupiny prezentují svým spolužákům vybádané skutečnosti. Cílem workshopu je přivézt žáky od statistik ke konkrétním lidským osudům a příběhům. Workshop je určený mládeži ve věku 13 – 20 let.
„Hledání stop“
Žáci se rozdělí do skupin. Každá dostane mapu Terezína, na které je vyznačeno jedno konkrétní místo se vztahem k existenci terezínského ghetta, a složku s materiály o něm. Úkolem skupiny je místo vyhledat a připravit si o něm krátkou prezentaci. Na závěr skupiny prezentují svým spolužákům vybádané skutečnosti, a to buď přímo v terénu, anebo v seminární místnosti. Cílem workshopu je seznámení žáků s bližšími detaily každodenního života vězňů terezínského ghetta a s jeho těžkými životními podmínkami. Workshop je určený mládeži ve věku 13 – 20 let.
„Školákem v Protektorátu a případ roudnických studentů“
Jeho obsahem je představení role věznice gestapa v terezínské Malé pevnosti v perzekuci školní mládeže se zasazením do celkových souvislostí dění v protektorátě a hlavně přístupu okupantů ke školství. Žáci v rámci workshopu pracují ve skupinách i samostatně s písemným, obrazovým i filmovým materiálem (výpověď pamětníka), prezentují své názory, hypotézy a poznatky a také poslouchají výklad lektora. Cílem workshopu je ukázat bývalou věznici gestapa očima mladých lidí, kteří v ní byli v době německé okupace umístěni. Workshop je určený mládeži ve věku 12 – 20 let.
„Efekt přihlížejícího“
Workshop se zaměřuje na roli tzv. přihlížejících, a to nejen v průběhu holokaustu, ale i v dnešní době. Žáci pracují s textovým a obrazovým materiálem i s filmovým záznamem výpovědi pamětníků, kteří hovoří o svých prožitcích během transportu do terezínského ghetta ve vztahu k přihlížejícím, diskutují o situacích, kdy se jedinec stává přihlížejícím, a o nebezpečí tohoto postoje pro ně samotné (v budoucnu by se mohli stát sami obětmi). Pomocí různých metod se workshop věnuje otázce významu aktu pomoci druhým. Workshop je určený mládeži ve věku 13 – 15 let.
„Ghetto očima dětí“
Po dětských vězních terezínského ghetta zůstala v historii nesmazatelná stopa, a to díky obrázkům, deníkům, časopisům, domácím úkolům apod, které po sobě zanechali a dnes je najdeme uložené v archivech. O životě dětí vypovídají též učební pomůcky a testy, které si pro ně v ghettu chystali jejich vychovatelé, aby i ve stísněných podmínkách Terezína zachovali pro své svěřence alespoň částečně zdání normálního života. Žáci v rámci workshopu pracují ve skupinách s materiály z archivu Památníku Terezín a Židovského muzea v Praze a formou badatelské práce se snaží vyčíst z dokumentů co největší množství informací o každodenním životě v ghettu, jak jej prožívali jejich „vrstevníci“ ve 40. letech 20. století v Terezíně. Workshop je určen pro žáky ve věku 11 – 14 let.
„Vzkazy z minulosti“
Workshop se inspiruje unikátním pamětním místem dochovaným v jedné z bran bývalého ghetta, kde se nacházejí autentické stopy bývalých vězňů – vyrytá jména, transportní čísla apod.
Po návštěvě místa studenti analyzují dobovou dokumentaci ve vztahu k autorům zanechaných stop (matriční a kronikářské záznamy, dokumenty osobního či úředního charakteru, transportní listiny atd.) a postupně tak odkrývají jejich celoživotní osudy. Pomocí archivního materiálu se tak propojí odkaz pamětního místa s konkrétními lidskými příběhy, jež přibližují život těchto osob nejen v roli pronásledovaných. Workshop je určen mládeži ve věku cca 16 – 20 let.
„Systém a já“
Workshop se zaměřuje na popírání holokaustu a současný antisemitismus šířený prostřednictvím internetu. Žáci pod vedením lektora pracují v počítačové učebně s různými weby, které jsou přímo, anebo skrytě, antisemitské, nacionalistické, xenofobní či pravicově extremistické, neonacistické apod., s weby, které propagují popírání holokaustu. Součástí workshopu je ovšem i seznámení se s weby z hlediska problematiky holokaustu důvěryhodnými. Cílem je uvědomění si nutnosti kritického přístupu k informacím šířeným prostřednictvím internetu o holokaustu. Workshop je určený mládeži ve věku 16 – 20 let.
„Pachatelé, oběti, zachránci“
Workshop se zaměřuje na bourání stereotypů a předsudků ve vnímání lidí podle vzhledu, příslušnosti k národu či rase apod. Využívá kategorií v průběhu holokaustu zúčastněných skupin definovaných historikem Raulem Hilbergem (pachatelé, oběti, zachránci, přihlížející). Žáci mimo jiné pracují s fotografickým materiálem, samostatně i ve skupinách, pod vedením lektora diskutují o probírané problematice. Workshop je určený mládeži ve věku 14 – 17 let.
Filmové dokumenty v českém jazyce:
- Terezín – Malá pevnost (dokument, 30 min.)
- Výprava do podzemí Richardu (amatérský film, 15 min.)
- Ghetto Terezín (dokument, 30 min.)
- Poslední motýl (čs. hraný film z prostředí ter. ghetta, 100 min.)
- Dětská opera Brundibár (opera, která byla hrána v terezínském ghettu, v provedení Dismannova souboru, 30 – 60 min.)
- Uvězněné sny (dokument sestávající z animovaných kreseb terezínských dětí a hudebního doprovodu, 20 min.)
- Setkání v podivném městě (reportáž ze setkání bývalých terezínských dětí, které přežily holocaust. Setkání proběhlo v roce 1995, 40 min.)
- Písně z Terezína (pásmo několika písní K. Bermanna a P. Haase, které vznikly v ter. ghettu, 28 min.)
- Dokumentární film (část filmových záběrů z podvodného filmu natočeného nacisty v Terezíně v r. 1944, 15 – 25 min.)
- Motýli tady nežijí (kresby a básně dětí z ghetta, 15 min.)
- Město darované (propagandistický film z roku 1944 s kresbami vězňů z ghetta, 10 min.)
- Sny Anny Frankové (dokument o životě Anny Frank, 27 min.)
- Genocida (historie evropských Židů a jejich perzekuce v době 2. světové války, 85 min.)
Pozn.: K dispozici je i několik dalších dokumentů, které se přímo netýkají problematiky Terezína. Zachycují např. historii Židů, státu Izrael apod.
III. Doplňkové programy pro pobyt ve Středisku setkávání
- Samostudium literatury z odborné knihovny Muzea ghetta a Střediska setkávání.
- Výtvarná činnost v rámci dvoudenního semináře, půdní prostor Magdeburských kasáren
- Seznámení se s výpověďmi bývalých vězňů
- V půdních prostorách Středisek I a II lze provozovat vlastní aktivity (hudbu, malování, divadelní představení).
- Návštěva krematoria a okolí bývalé podzemní továrny Richard v Litoměřicích (jen s vlastní dopravou).
- Prohlídka zachovaných pevnostních částí Terezína s odborným výkladem (zaměření pouze na fortifikaci).
Kontaktní osoba pro zajištění termínu a přípravy vícedenního semináře: Jana Šmolová, tel. 416 782 576, e-mail: smolova@pamatnik-terezin.cz
Náklady na vícedenní vzdělávací seminář