Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou – divadelní představení
Půdní divadlo býv. Magdeburských kasáren, Tyršova ul., Terezín – 24.2.2011 v 19:30 hod. Vstup zdarma
„Ty má maličká, ty má něžná, ty má statečná. Pochváleno budiž tvoje jméno, dříve než jméno boží. Ty má kurážná, ty má bojující. Stokrát budiž pochváleno tvoje jméno. Stokrát kurážná, stokrát dobrá, tisíckrát spravedlivá, tisíckrát krásná.“
Divadelní adaptace novely Arnošta Lustiga v podání studentského divadelního souboru Femme Fatale.
Příběh z druhé světové války o mladé židovské dívce Kateřině, která opustí svou rodinu, aby unikla před smrtí v koncentračním táboře. Spolu se skupinou židovských obchodníků, kteří se snaží vykoupit z německého zajetí, podniká cestu vlakem, vlakem se zatemněnými okny. Německý velitel Bedřich Brenske je jakýmsi jejich průvodcem, postupně obchodníky ožebračuje, vrší další a další lži a připravuje své oběti o poslední zbytky důstojnosti. Když Kateřina poznává, že vlak není cestou ke svobodě a že ona i podvedení pánové jsou stále v mateřském koncentračním táboře, kde mají být zplynováni, rozhodne se přivítat smrt klidně s myšlenkou na vykoupení za zradu svých nejbližších a stát se legendou, kterou lidé potřebují pro přežití v dobách nejtěžších.
Divadelní adaptace v úpravě pro tři herečky se snaží přiblížit touhy, cíle i běsy Kateřiny Horovitzové. Tři dívky tak představují jakási tři alter ega této nadané sedmnáctileté tanečnice, pohybují se tak se svými motivacemi v minulosti, přítomnosti i budoucnosti – tyto rozličné motivace jsou zatížené rodinou, hraniční životní situací a touhou po angažmá v americkém kabaretním domě. Postava Kateřiny se tak, stejně jako mnoho z nás během života, rozkládá a znovu skládá v jedinou celistvou bytost, která je schopna činu plynoucího z hlubokého vnitřního stavu klidu, jež přehlušuje nízkou bolest, žal i sobectví, aby se mohla zrodit skutečná legenda.
hrají: Hana Holodňáková, Lucie Korcová, Terezie Taberyová
režie: Michaela Korcová
choreografie: Eva Dryjová
hudba: Daniel Wunsch
kostýmy: Kateřina Sanislová
realizace zvukového záznamu: Jan Tengler